www.108realestate.cz logo

TRH PRŮMYSLOVÝCH NEMOVITOSTÍ - Q2/2022

Druhé čtvrtletí roku 2022 navazuje na skvělé výsledky prvního kvartálu a celý rekordní loňský rok, jsou zde však první náznaky budoucího ochlazení trhu

Druhé čtvrtletí roku 2022 navazuje na skvělé výsledky prvního kvartálu a celý rekordní loňský rok, jsou zde však první náznaky budoucího ochlazení trhu. Každým měsícem rostoucí inflace se promítá i do cen obtížně dostupných stavebních materiálů. V kombinaci s vysokými úrokovými sazbami očekáváme zpomalení výstavby průmyslových parků na konci roku. Mezi další negativní faktory patří rostoucí ceny paliva a energií a snižující se spotřeba domácností. Všechny tyto faktory vyústí ve změnu strategií mnoha společností či dokonce v ukončení podnikání. Velkých nadnárodních firem se tento problém týkat nebude, ale jak velký dopad bude tato situace mít na malé a střední podniky, je stále otázkou.

• Celková plocha prémiových průmyslových prostor k pronájmu dosáhla na konci června 10 144 452 m², přičemž 197 381 m² bylo dodáno na trh ve druhém čtvrtletí 2022.

• V současnosti se staví celkem 1 299 452 m² nových průmyslových ploch. Většina těchto ploch je však již předem pronajata. Přes 470 tisíc m² nových prostor očekává dokončení a dodání na trh ve třetím kvartálu 2022.

• Míra neobsazenosti opět klesla na historické minimum 1,03 % s pouze 104 409 m² dostupnými na trhu. Pokud nepočítáme shell and core prostory, tak je míra neobsazenosti pouze 0,86 %, což je 86 749 m². Ve srovnání s loňským rokem je výrazně méně volných ploch v Moravskoslezském kraji.

• Hrubá i čistá poptávka vykázaly ve srovnání s minulým kvartálem opět dobré výsledky, ale pouze díky dosud největší transakci na trhu v Panattoni Parku Cheb. Bez tohoto 233 tisícového dealu čistá poptávka ve srovnání s prvním čtvrtletím 2022 klesla. Tyto statistiky společně s mírou neobsazenosti naznačují možné ochlazení trhu v druhé polovině roku.

TRH PRŮMYSLOVÝCH NEMOVITOSTÍ - Q2/2022

Druhé čtvrtletí roku 2022 navazuje na skvělé výsledky prvního kvartálu a celý rekordní loňský rok, jsou zde však první náznaky budoucího ochlazení trhu