
Společně pro REWALK: 17 milionů kroků pro dobrou věc
I letos jsme si dali v červnu step Challenge a našimi nachozenými kroky jsme přispěli na první benefiční běh pro REWALK.
I letos jsme si dali v červnu step Challenge a našimi nachozenými kroky jsme přispěli na první benefiční běh pro REWALK.
Ve dnech 11.–13. června 2025 jsme vyměnili kanceláře za slunnou Budapešť, kde sídlí jedna z našich poboček. Letos jsme měli hned dva důvody k oslavě – tradiční každoroční teambuilding a 5. výročí založení 108 Hungary.
Dopady prohlášení amerického prezidenta ohledně cel na český průmysl a související trh industriálních prostor zatím nelze předvídat – už jen kvůli jejich odložení pro EU do začátku července. Nařízení Donalda Trumpa a jeho administrativy se nadále vyvíjejí, zasahují stále nová odvětví a hlavně – pravděpodobně ještě nejsou konečná. Podle realitně-konzultantské společnosti 108 REAL ESTATE se však rýsuje několik zásadních změn. Evropa se začne více orientovat na nové obchodní partnery jak pro odbyt, tak pro dovoz, včetně užší spolupráce jednotlivých evropských států.
Český trh průmyslových prostor v prvních měsících letošního roku meziročně výrazně vzrostl. Konkrétně byl objem nových pronájmů v meziročním srovnání oproti 1. čtvrtletí 2024 vyšší o 89,58 %. Zájem byl napříč sektory víceméně rovnoměrný. Odhady pro tento rok však mírně zaostávají za výkonností v letech 2021-2022, kdy trhy stimulovala především e-commerce a s ní spojené služby. Důvodem je především nejistota spojená s vývojem globálního obchodu a celkově napjatá geopolitická situace. Jak ukazují nejnovější data realitně-konzultantské společnosti 108 REAL ESTATE, za slibnými výsledky tuzemského trhu průmyslových nemovitostí stojí zejména e-commerce a dosud silný výrobní sektor.
ASSA ABLOY, CountryLife, Kion Group, Foodish nebo Česká pošta. To je jen malá část nových nebo přejednaných nájmů, na kterých se podíleli dva členové industriálního týmu realitně-konzultantské společnosti 108 REAL ESTATE – Marek Kodr a Martin Musil. Díky řadě dalších úspěšných transakcí a nárůstu nových klientů byli oba zmínění poradci povýšeni – Marek Kodr tak od května zastává roli Associate a Martin Musil Senior Consultant. Vedle toho tým pronájmu průmyslových prostor posílil také Karel Bachura na pozici Consultant, který bude z Brna pokrývat poptávku nájemců a péči o developerské společnosti především v Jihomoravském, Olomouckém a Zlínském kraji.
Kvalita skladových i výrobních nemovitostí v Česku i na Slovensku se rychle zvyšuje. Částečně jde o reakci na měnící se požadavky nájemců, zároveň se však do obou zemí propisují vyšší standardy ze západní Evropy. Realitně-konzultantská společnost 108 REAL ESTATE proto od 1. dubna zavádí ve své české centrále nový systém klasifikace standardů průmyslových hal, které tento vývoj reflektují. Trhu nabídne věrnější obrázek o prémiových průmyslových parcích.
Nejžádanější kancelářská adresa v Praze? Podle realitně-konzultantské společnosti 108 REAL ESTATE je jí jednoznačně Karlín. V závěsu se drží Pankrác a díky zúročenému rozvojovému potenciálu také Smíchov. V Karlíně a jeho blízkém okolí je o kanceláře takový zájem, že o méně atraktivní prostory – včetně bývalých obchodů či rekolaudovaných bytů – často soupeří hned několik firem. Takřka téměř okamžitě, a často za vyšší nájemné, se pronajímají plochy v moderních kancelářských budovách třídy A, zvlášť v případě velkoobjemových ploch přesahujících 1 500 m2. Značný zájem panuje také o novou výstavbu probíhající na území poblíž Rohanského nábřeží.
Přinášíme vám aktualizovanou 108 REAL ESTATE Industrial Map, která detailně ukazuje vlastnictví průmyslových nemovitostí a porovnává nájemní úrovně napříč regionem střední a východní Evropy (CEE). Naše mapa zahrnuje Českou republiku, Slovensko, Maďarsko, Rumunsko, Slovinsko, Chorvatsko a Srbsko, přičemž reflektuje i naši rozšířenou přítomnost v jihovýchodní Evropě.
Nárůst poptávky po skladových i výrobních prostorech v České republice registruje od posledního kvartálu loňského roku realitně-konzultantská společnost 108 REAL ESTATE. Za zvyšujícím se zájmem stojí především aktivita a flexibilita developerů, postupně klesající nájemné, větší dostupnost pracovní síly, stejně jako stále vynikající kondice tuzemského segmentu automotive. U některých dlouhodobějších pronájmů kleslo efektivní nájemné, tedy po započtení pobídek, pod 4 EUR za metr čtvereční za měsíc. To je cena, kterou tuzemský trh průmyslových nemovitostí několik let nezaznamenal. Jedná se o pozitivní impuls pro řadu mezinárodních firem a operátorů, hledajících vhodné prostory v celém regionu střední a východní Evropy.