Novinky

Trh průmyslových prostor očekává v letošním roce růst – pokud se nenaplní několik rizik

Pokles nájemních kapacit firem z oblasti automotive. Dopad útlumu těžkého průmyslu. Mírnější, ale soustavný pokles e-commerce. Vysoká konkurence Polska a nenaplněná očekávání ohledně příchodu pracovníků z Ukrajiny. A nadále pokračující vlna podnájmů a uvolňování prostor i v tradičně nejatraktivnějších lokalitách. Hlavní analytické výstupy na základě výsledků trhu průmyslových prostor v ČR v posledním kvartálu loňského roku příliš důvodů k optimismu nenabízejí. Podle realitně-konzultantské společnosti 108 REAL ESTATE je pravdou opak: trh na úrovni developerské výstavby i poptávky nájemců, reagujících mimo jiné na rostoucí poptávku po čipech, začíná ožívat. Pozitivně na něj působí jak snižující se úrokové sazby, tak indikace postupně rostoucí poptávky domácností i firem.

Více

Okolí Prahy nabízí jedny z nejdražších skladů v celé Evropě

Vyšší nájemné v průmyslových nemovitostech než v Praze mají pouze Helsinky, Mnichov, Oslo, Hamburk, Londýn a několik dalších měst ve Velké Británii a Irsku. Sklady v okolí Prahy nájemci pořizují mnohem dráže než v Paříži, Římě, Madridu, Budapešti nebo Varšavě. V případě české metropole jde konkrétně o 96 EUR za metr čtverečný na rok, u nejdražšího Londýna 313 EUR. Berlín je srovnatelný s Prahou, jmenovaná Varšava ve 3. čtvrtletí vykázala nejvyšší dosahované nájemné na úrovni 52 EUR ročně. Výsledky vyplynuly ze společné analýzy české realitní a poradenské společnosti 108 REAL ESTATE a BNP Paribas Real Estate.

Více

Tempo obsazování skladů zpomaluje. Hlavní příčinou je obava z vývoje automobilového průmyslu

Až půl roku i déle čeká na nájemce řada nových skladů postavených na spekulativní bázi. V Česku dlouhé roky nevídaný jev doprovází v některých regionech dokonce i mírný pokles průměrných nájmů. Pokud se k tomu připočtou prodlužující se nájemní prázdniny, rostoucí neobsazenost a rozšiřující se podnájmy, vše ukazuje na to, že 3. kvartál potvrdil změnu vývoje tuzemského trhu průmyslových prostor – zpomalení tempa. Na základě indikativních dat to vyplývá z analýzy české realitní a poradenské společnosti 108 REAL ESTATE. Hrubá poptávka dosáhla ve sledovaném období od července do září celkem 158 867 m², čistá poptávka pouze 122 186 m². Jedná se o rekordně nízký čtvrtletní výsledek, nejhorší za poslední nejméně 4 roky.

Více

Polsko je mezi developery, nájemci i investory průmyslových prostor hitem. Stále ale dohání Česko

V porovnání s Českou republikou je čtyřikrát větší co do rozlohy a přibližně i v počtu obyvatel. V posledních měsících je dáváno za příklad v mnoha oblastech ekonomiky, včetně výstavby, pronájmu a následných prodejů průmyslových prostor. I díky masivním investicím do dopravní infrastruktury a zvyšování kupní síly roste také nabídka komerčních nemovitostí. Nejvíce patrné je to v segmentu logistiky a výroby, který se v letošním roce rozšířil zatím o bezmála 2,5 mil. m² na celkových již více než 31 milionů čtverečních metrů.

Více

Developeři mají v plánu výstavbu téměř 7 mil. m² průmyslových ploch. Nevyhnou se brownfieldům

Co spojuje Karlovarský, Jihočeský, Liberecký a Ústecký kraj z hlediska developerů průmyslových nemovitostí? Není to dlouhodobě nejnižší nabídka a aktivita výstavby, naopak. Podle analýzy realitně-poradenské společnosti 108 AGENCY by právě v těchto čtyřech krajích mělo v poměru k jejich stávajícímu objemu v nejbližších letech přibýt nejvíce nových skladových a výrobních prostor. Celkem poradci v České republice zmapovali developerské záměry, jejichž podlažní plocha přesahuje 6,8 milionů čtverečních metrů a které se nacházejí v různém stupni povolení a přípravy – od posuzování dopadů projektů na životní prostředí, územní rozhodnutí / stavební povolení až po první realizační práce. 54 % plánovaných projektů náleží trojici developerů: CTP, Panattoni a Prologisu.

Více

Trh průmyslových prostor definuje zkracování dodavatelských řetězců a nižší uhlíková stopa

Rostoucí podíl na pronájmech průmyslových nemovitostí v České republice mají výrobní společnosti. Ty tak postupně nahrazují poptávku ze strany logistických firem nebo nájemců spojených s maloobchodem, především e-commerce. Ve 2. čtvrtletí letošního roku tvořily pronájmy výrobcům 60 % z celkem 266 443 m², jež byly nově zasmluvněny. Pokud se připočítají i prodloužené nájemní smlouvy, dosáhl objem uzavřených nájemních transakcí ve druhém kvartále 567 445 m², což je o 50 % více než v předchozím čtvrtletí. Údaje vyplývají z čerstvé analýzy realitně-poradenské společnosti 108 AGENCY, která patří ke konzultačním lídrům v oblasti pronájmu a prodejů industriálních prostor.

Více

Trh průmyslových nemovitostí nadále posiluje – zároveň však nastává jeho velká proměna

Na jedné straně 1 milion m² nových skladů jen za letošní rok, na straně druhé snižování poptávky. Zvyšování požadavků na délku pronájmů ze strany developerů na minimálně pět let versus odchod některých nájemců z oblasti e-commerce nebo automotive. Zajišťování rozsáhlých pronájmů a předpronájmů ze strany velkých logistických společností versus potřeba podnajímat část těchto prostor. Rostoucí význam energeticky šetrných staveb a důraz na co nejnižší provozní náklady. Výsledky třetího čtvrtletí na tuzemském trhu průmyslových nemovitostí, které zveřejnila realitně-poradenská společnost 108 AGENCY, ukazují na již započatou proměnu celého tohoto segmentu.

Více

Trojitý strike 108 AGENCY s firmou PKZ Logistics

108 AGENCY se podařilo zprostředkovat expanzi a zajistit relokaci logistické společnosti PKZ Logistics do tří nových hal v Čechách a na Slovensku. To vše v rozpětí šesti měsíců.

Více

Plocha průmyslových a skladových hal v Česku překoná v červnu hranici 10 milionů m2

Magickou hranici 10 milionů čtverečných metrů pronajímatelných ploch překoná na přelomu května a června nabídka průmyslových prostor v České republice. Podle realitně-poradenské společnosti 108 AGENCY je vysoce pravděpodobné, že nejpozději do začátku roku 2023 přibude další necelý milion m2 výrobních a skladových hal. Pozitivní zprávou je, že stále vyšší podíl v nabídce zaujímají regenerace brownfieldů nebo modernizace starších industriálních objektů a areálů. Konzultanti 108 AGENCY zároveň pozorují trend výstavby nízkoenergetických budov s důrazem na šetrný přístup k životnímu prostředí, v kombinaci s dalšími instalacemi obnovitelných zdrojů energie.

Více