Novinky

První kvartál prověřil odolnost českého trhu průmyslových prostor – podmínky diktují nájemci

V režii nájemců se odehrály první tři měsíce na tuzemském trhu průmyslových prostor, a to po několika posledních letech, kdy prakticky chyběla dostupnost moderních skladových a výrobních ploch. V prvním letošním čtvrtletí výrazně akcelerovala nabídka podnájmů: data realitně-konzultantské společnosti 108 REAL ESTATE ukazují, že nové smlouvy od ledna do března pokryly necelých 92 000 čtverečních metrů, což je rekordně nízká hodnota. Část nájemců si ovšem prostory pronajala v rámci podnájmů, které nejsou monitorovány. Ve výstavbě se přitom nachází dalších 1,07 milionů čtverečních metrů nových industriálních prostor. Po turbulentních časech tak český průmyslový trh bude mít kapacity pro další růst.

Více

Trh průmyslových prostor očekává v letošním roce růst – pokud se nenaplní několik rizik

Pokles nájemních kapacit firem z oblasti automotive. Dopad útlumu těžkého průmyslu. Mírnější, ale soustavný pokles e-commerce. Vysoká konkurence Polska a nenaplněná očekávání ohledně příchodu pracovníků z Ukrajiny. A nadále pokračující vlna podnájmů a uvolňování prostor i v tradičně nejatraktivnějších lokalitách. Hlavní analytické výstupy na základě výsledků trhu průmyslových prostor v ČR v posledním kvartálu loňského roku příliš důvodů k optimismu nenabízejí. Podle realitně-konzultantské společnosti 108 REAL ESTATE je pravdou opak: trh na úrovni developerské výstavby i poptávky nájemců, reagujících mimo jiné na rostoucí poptávku po čipech, začíná ožívat. Pozitivně na něj působí jak snižující se úrokové sazby, tak indikace postupně rostoucí poptávky domácností i firem.

Více

Okolí Prahy nabízí jedny z nejdražších skladů v celé Evropě

Vyšší nájemné v průmyslových nemovitostech než v Praze mají pouze Helsinky, Mnichov, Oslo, Hamburk, Londýn a několik dalších měst ve Velké Británii a Irsku. Sklady v okolí Prahy nájemci pořizují mnohem dráže než v Paříži, Římě, Madridu, Budapešti nebo Varšavě. V případě české metropole jde konkrétně o 96 EUR za metr čtverečný na rok, u nejdražšího Londýna 313 EUR. Berlín je srovnatelný s Prahou, jmenovaná Varšava ve 3. čtvrtletí vykázala nejvyšší dosahované nájemné na úrovni 52 EUR ročně. Výsledky vyplynuly ze společné analýzy české realitní a poradenské společnosti 108 REAL ESTATE a BNP Paribas Real Estate.

Více

Tempo obsazování skladů zpomaluje. Hlavní příčinou je obava z vývoje automobilového průmyslu

Až půl roku i déle čeká na nájemce řada nových skladů postavených na spekulativní bázi. V Česku dlouhé roky nevídaný jev doprovází v některých regionech dokonce i mírný pokles průměrných nájmů. Pokud se k tomu připočtou prodlužující se nájemní prázdniny, rostoucí neobsazenost a rozšiřující se podnájmy, vše ukazuje na to, že 3. kvartál potvrdil změnu vývoje tuzemského trhu průmyslových prostor – zpomalení tempa. Na základě indikativních dat to vyplývá z analýzy české realitní a poradenské společnosti 108 REAL ESTATE. Hrubá poptávka dosáhla ve sledovaném období od července do září celkem 158 867 m², čistá poptávka pouze 122 186 m². Jedná se o rekordně nízký čtvrtletní výsledek, nejhorší za poslední nejméně 4 roky.

Více

Polsko je mezi developery, nájemci i investory průmyslových prostor hitem. Stále ale dohání Česko

V porovnání s Českou republikou je čtyřikrát větší co do rozlohy a přibližně i v počtu obyvatel. V posledních měsících je dáváno za příklad v mnoha oblastech ekonomiky, včetně výstavby, pronájmu a následných prodejů průmyslových prostor. I díky masivním investicím do dopravní infrastruktury a zvyšování kupní síly roste také nabídka komerčních nemovitostí. Nejvíce patrné je to v segmentu logistiky a výroby, který se v letošním roce rozšířil zatím o bezmála 2,5 mil. m² na celkových již více než 31 milionů čtverečních metrů.

Více

Developeři mají v plánu výstavbu téměř 7 mil. m² průmyslových ploch. Nevyhnou se brownfieldům

Co spojuje Karlovarský, Jihočeský, Liberecký a Ústecký kraj z hlediska developerů průmyslových nemovitostí? Není to dlouhodobě nejnižší nabídka a aktivita výstavby, naopak. Podle analýzy realitně-poradenské společnosti 108 AGENCY by právě v těchto čtyřech krajích mělo v poměru k jejich stávajícímu objemu v nejbližších letech přibýt nejvíce nových skladových a výrobních prostor. Celkem poradci v České republice zmapovali developerské záměry, jejichž podlažní plocha přesahuje 6,8 milionů čtverečních metrů a které se nacházejí v různém stupni povolení a přípravy – od posuzování dopadů projektů na životní prostředí, územní rozhodnutí / stavební povolení až po první realizační práce. 54 % plánovaných projektů náleží trojici developerů: CTP, Panattoni a Prologisu.

Více

Trh průmyslových prostor definuje zkracování dodavatelských řetězců a nižší uhlíková stopa

Rostoucí podíl na pronájmech průmyslových nemovitostí v České republice mají výrobní společnosti. Ty tak postupně nahrazují poptávku ze strany logistických firem nebo nájemců spojených s maloobchodem, především e-commerce. Ve 2. čtvrtletí letošního roku tvořily pronájmy výrobcům 60 % z celkem 266 443 m², jež byly nově zasmluvněny. Pokud se připočítají i prodloužené nájemní smlouvy, dosáhl objem uzavřených nájemních transakcí ve druhém kvartále 567 445 m², což je o 50 % více než v předchozím čtvrtletí. Údaje vyplývají z čerstvé analýzy realitně-poradenské společnosti 108 AGENCY, která patří ke konzultačním lídrům v oblasti pronájmu a prodejů industriálních prostor.

Více

Trh průmyslových nemovitostí nadále posiluje – zároveň však nastává jeho velká proměna

Na jedné straně 1 milion m² nových skladů jen za letošní rok, na straně druhé snižování poptávky. Zvyšování požadavků na délku pronájmů ze strany developerů na minimálně pět let versus odchod některých nájemců z oblasti e-commerce nebo automotive. Zajišťování rozsáhlých pronájmů a předpronájmů ze strany velkých logistických společností versus potřeba podnajímat část těchto prostor. Rostoucí význam energeticky šetrných staveb a důraz na co nejnižší provozní náklady. Výsledky třetího čtvrtletí na tuzemském trhu průmyslových nemovitostí, které zveřejnila realitně-poradenská společnost 108 AGENCY, ukazují na již započatou proměnu celého tohoto segmentu.

Více

Trojitý strike 108 AGENCY s firmou PKZ Logistics

108 AGENCY se podařilo zprostředkovat expanzi a zajistit relokaci logistické společnosti PKZ Logistics do tří nových hal v Čechách a na Slovensku. To vše v rozpětí šesti měsíců.

Více