Investoři hledají úkryt před inflací: velmi často v rezidenčních nebo zdravotnických projektech

Article Image

„Přes silný start se ovšem očekává v dalších měsících zpomalení. Investoři zaujímají s ohledem na zhoršené ekonomické výhledy a přetrvávající konflikt na Ukrajině, opatrnější postoj a pečlivě vybírají. Vítězem budou nemovitosti s dlouhodobě zajištěným silným cash-flow v etablovaných lokalitách,“ komentuje výsledky Lenka Šindelářová z investičního oddělení 108 AGENCY.

Analýza ukazuje, že investoři si více než v minulosti vybírají kvalitní nemovitosti s vyšší mírou odolnosti proti výkyvům na trhu. Patrné je to na přetrvávající obezřetnost vůči maloobchodním nemovitostem: ačkoliv akviziční objem meziročně vzrostl o 26 %, obchodním centrům, obchodním domům a retail parkům náleží pouhý 14% podíl celkového investičního trhu. V roce 2017 to přitom bylo 24 %.

Naopak nadále velmi aktivní je zájem investorů o kanceláře, které vykazují značnou odolnost. Investice se od 1. čtvrtletí 2021 do 1. čtvrtletí 2022 zvýšily a dosáhly 27,2 miliardy EUR, což je historicky nejvyšší hodnota za 1. čtvrtletí, o 20 % vyšší, než činí její pětiletý průměr. Výnosová míra pro špičkové kanceláře by mohla ještě v tomto roce mírně poklesnout a jejich cena tedy mírně vzrůst. Dále se budou rozevírat nůžky mezi špičkovými kancelářemi v top lokalitách a těmi staršími s méně atraktivním umístěním.

Přestože i průmyslové nemovitosti dosáhly v prvním kvartále rekordního investičního objemu s celkovým výsledkem 13,7 miliard EUR, růst je již pomalejší, v meziročním srovnání činil 10 %. „Navzdory přetrvávající silné poptávce po segmentu logistických nemovitostí ze strany investorů, je nabídka akvizičních příležitostí omezená nejen v ČR, ale i Evropě. To tlačí na kompresi výnosů, ta by ovšem postupně měla zpomalovat,“ vysvětluje Lenka Šindelářová.

Rezidenční nemovitosti se v posledních letech staly velmi vyhledávaným investičním cílem. Jejich atraktivitu doložil i letošní první kvartál. 16,6 mld. EUR, jež investoři uložili do bytů, apartmánů, studentského bydlení nebo resortů pro seniory, tvoří již 25 % objemu investic v Evropě!

Podle predikce 108 AGENCY a BNP Paribas Real Estate bude zájem o starší i nově realizované nájemní rezidenční projekty pokračovat. Poptávka zde jednoznačně převyšuje nabídku, což platí pro Českou republiku i Evropu. Stejně tak se budou investoři proti inflaci zajišťovat nákupem atypických zařízení, jako jsou zdravotnická střediska, kliniky a další objekty související s medicínou nebo péčí o seniory nebo nemocné. „Pandemie Covidu-19 zvýšila zájem investorů o segment zdravotnických nemovitostí a do budoucna očekáváme, že po těchto a dalších alternativních typech investičních nemovitostí bude nadále vysoká poptávka,“ uzavírá Lenka Šindelářová.