TRH PRŮMYSLOVÝCH NEMOVITOSTÍ - Q1/2021

Rostoucí odvětví jako e-commerce nebo fulfilment centra nemají dostatek prostoru pro růst vzhledem k nedostatku možností.

Moderní průmyslové prostory byly v prvním čtvrtletí v Praze a okolních částech posunuty na hranici svých možností, aby vyhověly potřebám nájemců. Nedostatek nového developmentu v oblasti má za následek raketový nárůst cen. Rostoucí odvětví jako e-commerce nebo fulfilment centra nemají dostatek prostoru pro růst vzhledem k nedostatku možností. Roztříštěný přístup obcí k průmyslovému developmentu vytváří mezi regiony nerovnováhu. Naposledy mezi žádaným středočeským krajem a moravskoslezským krajem. Nájemníci musí hledat své prostory roky dopředu, aby mohli zahájit provoz dle plánu. Tento problém je jednou z mnoha brzd, které nepřímo brání rychlejšímu hospodářskému oživení.

V 1. čtvrtletí 2021 jsme byli svědky pokračujícího poklesu neobsazenosti způsobeného pomalým vyčerpáním trhu. Například v regionu širší Prahy bude v příštích dvou letech pouze omezený počet nově vybudovaných průmyslových prostor. Neobsazenost v této oblasti (včetně okresů Praha-západ a Praha-východ) dosáhla pouhých 0,55 % s 15.285 m2, což je historický rekord. Celková aktuální plocha v širší Praze přesahuje 2,8 mil. čtverečních metrů a vzhledem k nabídce a poptávce potřebuje tento region přesně to, co Ostrava právě teď zažívá.

Dokončená výstavba dosáhla 47.046 m2 a projekty v současnosti ve výstavbě dosáhly 465.088 m2. Celková plocha moderních průmyslových prostor k pronájmu dosáhla na konci 1. čtvrtletí 2021 9.287.324 m2. Ačkoli je ohlašováno mnoho projektů a zdá se, že trh je zdravý, stále ho trápí dlouhé povolovací procesy, neochota veřejnosti a nedostatek nových možností v oblastech s nejvyšší poptávkou. To je v rozporu se situací v sousedních státech, zejména v Polsku.

TRH PRŮMYSLOVÝCH NEMOVITOSTÍ - Q1/2021

Rostoucí odvětví jako e-commerce nebo fulfilment centra nemají dostatek prostoru pro růst vzhledem k nedostatku možností.