TRH PRŮMYSLOVÝCH NEMOVITOSTÍ - Q3/2021

Nearshoring dodavatelských řetězců pohání poptávku nájemců a způsobuje trvalý pokles míry neobsazenosti.

Nearshoring dodavatelských řetězců pohání poptávku nájemců a způsobuje trvalý pokles míry neobsazenosti. Developeři na tuto situaci reagují zvýšenou stavební aktivitou většinou na míru klientovi podepsanému ještě před zahájením stavby. Spekulativní výstavba nedosahuje dostatečné úrovně, aby uspokojila primární trhy. Průmyslový trh jako celek je dále ovlivňován nedostatkem zaměstnanců, nedostatkem různých komodit jako AdBlue nebo stavebních materiálů, rostoucími cenami a dalšími. Všechny tyto faktory věští firmám bez dostatečného kapitálu špatné časy. Automatizace a další strategie pro zajištění produktivity práce budou hrát v budoucnu ústřední roli.

• Plocha áčkových průmyslových prostor k pronájmu dosáhla 9.633.798 m2 a při současném tempu developmentu očekáváme, že hranice 10 mil. m2 bude překročena příští rok. Na trh bylo dodáno 130.035 m2. Množství dokončených prostor je zatím ve srovnání s minulým rokem podprůměrné a poslední čtvrtletí roku pravděpodobně tuto ztrátu nedožene.

• Aktuálně je ve výstavbě 621.424 m2, ale pokud počítáme projekty s probíhajícími zemními pracemi, je číslo ještě vyšší. Největším aktuálně budovaným projektem je Panattoni park Kojetín pro Amazon.

• Míra neobsazenosti klesla již páté čtvrtletí v řadě na 2,46 % kvůli extrémní poptávce ze strany nájemců. Nepočítáme-li shell and core prostory, míra neobsazenosti dosahuje dokonce pouze 1,49 %! • Řada společností z oblasti logistiky, e-commerce a fullfilmentu jako Rohlik group, Zásilkovna, Linde Material Handling nebo Amazon implementuje automatizační řešení pro zvýšení produktivity.

TRH PRŮMYSLOVÝCH NEMOVITOSTÍ - Q3/2021

Nearshoring dodavatelských řetězců pohání poptávku nájemců a způsobuje trvalý pokles míry neobsazenosti.