108 AGENCY participovala na unikátním výzkumu, který odhaluje trendy i problémy v české logistice a skladování

Výzkum probíhal od března do července 2020. Odborníci na jednotlivé segmenty během dotazníkového šetření a hloubkových rozhovorů sdíleli informace týkající se například investic jednotlivých společností, strategií do budoucna, potřeby automatizace nebo dopadu pandemie COVID-19 na podnikání.

Z části zabývající se skladovacími prostory vyplynulo, že firmy jsou připravené si za dobrou lokalitu připlatit. Ve srovnání významnosti kritérií rozhodujících při výběru prostor jednoznačně zvítězila lokalita nad cenou. Správná lokalita je důležitá zejména ve smyslu její vhodnosti v dodavatelském řetězci a toku zboží, a to si firmy dobře uvědomují. Při výběru lokality je nejdůležitějším kritériem logistiků dopravní dostupnost. „Při výběru nových skladových lokalit je kladen důraz na celkovou efektivitu a ekonomiku provozu. Nejde tedy pouze o čisté náklady na výstavbu nebo pronájem nemovitosti, ale hlavně o vhodnost dané lokality pro potřeby provozu uživatele z pohledu umístění v dodavatelském řetězci, dopravní dostupnosti a disponibilitě kvalifikované pracovní síly,“ vysvětluje Robert Sgariboldi, Head of Industrial Agency ve 108 AGENCY. Polovina dotazovaných společností také plánuje investovat v horizontu jednoho roku do nových skladovacích prostor.

„Velmi mne těší, že jsme se mohli podílet na tomto obsáhlém výzkumu, který shrnuje současné trendy moderní české logistiky a zároveň se nebojí poukázat na slabá místa. Nároky na kvalitní logistické služby se neustále zvyšují a zejména v dnešní době je potřeba tuto oblast rozvíjet. Získané informace nám přibližují aktuální situaci na logistickém trhu z rozdílných oborových pohledů a nastiňují možný směr, kterým se bude logistika v České republice ubírat,“ řekl Jakub Holec, zakladatel a CEO 108 AGENCY.

Spolek SKLAD je nezávislá iniciativa pro poskytování komplexních služeb v industriálním segmentu. Vznikla v roce 2014 a mezi její členy patří společnosti: 108 AGENCY, AIMTEC, Blumenbecker, HAPPY END, JK Logistika, LogTech, STILL a Zebra Technologies. Jednotlivé firmy spolku SKLAD se specializují na obory, které úzce souvisejí s výrobními a logistickými halami. Klientům poskytuje výhodu spolupráce pouze s jedním kompetentním partnerem pro celý proces výběru haly, nastavování procesů i všech navazujících oblastí.

108 AGENCY je realitně-konzultantská společnost, která se od roku 2009 zaměřuje výhradně na komerční nemovitosti. Na českém a slovenském trhu od svého založení zobchodovala více než šest milionů čtverečních metrů. Klienti se na 108 AGENCY obracejí ohledně zprostředkování pronájmu a prodeje, investičního poradenství i marketingu a správy developerských projektů. 108 AGENCY je na trhu komerčních realit jedinou společností ve stoprocentně českých rukou. I díky absenci nadnárodní centrály se může společnost plně věnovat pilování svého osobitého přístupu ke klientům, který v sobě kombinuje odbornost a zkušenosti s férovostí a lidským přístupem.

Kompletní brožura obsahující detailní informace a výsledky průzkumu je k dispozici ke stažení pod odkazem www.sklad.cz/trendy2020.